מאמרים

דמנציה, אלצהיימר ומה שבינהם
18-12-2016

מהי דמנציה? האם נגרמת בהכרח מאלצהיימר? ננסה להגדיר ולהבהיר נושאים אלה.

 

דמנציה היא בירידה ביכולות שכליות שונות של האדם כתוצאה משינויים בפעילות המח, היא משפיעים על תפיסת המציאות, על הזיכרון, ההתמצאות, הדיבור ועוד. לדמנציה גורמים רבים אשר המוכר בהם הוא האלצהיימר, אך לא רק.

 

גורמים נוספים העלולים לגרום למצב דמנטי הם: מחסור בוויטמינים שונים כגון B12 , תגובות לתרופות פסיכיאטריות, לעיתים מצב נפשי ומתח הם סיבות לאובדן זיכרון זמני, גם חוסר שינה חריף עלול לגרום לבלבול חולף. מחלת הפרקינסון גם היא גורמת לעיתים לדמנציה.

 

סיבות נוספות יכולות להיות חבלת ראש או שבץ מוחי- המזוהה ע"י בדיקת דימות, חבלה כזאת יכולה לגרום למשל לתופעה שתאפיין פגיעה בדיבור אך בו זמנית הזיכרון לטווח קצר/ ארוך לא יפגע.

 

אי לכך, בחלק מהסיבות הגורמות לדמנציה ניתן לטפל בתרופות שונות או לקיחת ויטמינים חסרים וחלקן הן תופעות חולפות.

 

גם מחלת האלצהיימר שהזכרנו היא סיבה שכיחה לדמנציה, מחלת האלצהיימר היא פגיעה קוגניטיבית, המחלה תוקפת את התאים במח בצורה הדרגתית וגורמת לירידה ביכולות הזיכרון, הדיבור, ההתמצאות ובמצבים המתקדמים נדרשת עזרה בהאכלה, רחיצה וכדומה. המחלה מופיעה לרוב בקשישים אך מצויה גם בקרב גילאים צעירים יותר בסיבות גילאי 50.

 

עד היום למרות התקדמות המחקרים בתחום לא נמצאה התרופה שתמנע או תעצור לחלוטין את האלצהיימר ולכן הטיפול מתמקד בהאטת קצב המחלה בעזרת תרופות שונות ובשמירה על פעילות וגריה של המח. במקרים אחדים כאשר הקשיש מגלה אלימות ומסוכנות לעצמו ולסביבתו, יינתנו תרופות פסיכוטיות מתאימות.

 

האלצהיימר קשה לא רק לאדם עצמו אלא לכל סביבתו, הקושי להשלים עם העובדה שיקירך פגש במחלה ולצפות בהתדרדרות של ההורה או הבן זוג מהצד לא קלים. בעיקר, כי לרוב המצב הפיזי והגופני נראה טוב והאדם יכול להיות כביכול עצמאי ופעיל.

 

הסידור עבור בן משפחה הלוקה בדמנציה או כהגדרת משרד הבריאות "תשוש נפש", יכול להיות בבית עם השגחה צמודה 24 שעות. אך בשל הקושי לטפל בבן משפחה דמנטי בבית, הוקמו מחלקות בבתי אבות המתמחים בנושא תשושי הנפש. המחלקה מוגנת עם שמירה 24 שעות ולא ניתן לצאת ממנה ללא מלווה, כאשר בני המשפחה יוכלו לבוא לבקר ולצאת עם הקשיש למרפסת או לחצר. בבית האבות יינתנו שרותי רפואה סביב השעון, פעילות חברה ופנאי היוצרות גריה מתמדת למח, שירות סוציאלי לקשיש ולמשפחתו, ריפוי בעיסוק, רפלקסולוגיה ועוד.

 

גם בבית אבות ב'בית הדקל' קיימת מחלקה מתאימה מפוארת וחדישה ברמה של 5 כוכבים עם כל השירותים הנלווים, מרפאה משוכללת הכוללת צוות רופאים מוסמכים, אחיות, דיאטנית, ועוד. שרותי תעסוקה סביב השעון, ארוחות עשירות ומגוונות והמון שנות ניסיון בתחום הקשישים תשושי הנפש.

 

'בית הדקל' הינו מוסד גריאטרי בפיקוח של משרד הבריאות והוא אחד מבתי האבות הטובים בישראל. ב'בית הורים הדקל' מעניקים יחס ואישי וחם ומקצועיות ללא פשרות.

בית הורים בית הדקל פתח תקווה

לתיאום ביקור וקבלת פרטים נוספים