מאמרים

לשמור על היקרים לנו מכל
17-05-2017

בעבר, אנו הילדים נהנינו מהעובדה כי הורינו שמרו עלינו- על 'היקר להם' מכל. גידלו, טיפחו, חינכו ונתנו את כל כולם עבורנו. כאשר הם מתבגרים, זוהי ההזדמנות שלנו להחזיר להם במעט ולשמור עליהם 'היקרים לנו מכל'.

 

חדשות כמו שפורסמו בעת האחרונה, על התעללות בקשישים חסרי ישע, בחולי אלצהיימר וכדומה, מעלות זעזוע אצל כל אדם. קשה לשמוע אודות הפרשות האחרונות שפורסמו בכלי התקשורת השונים, וקשה הדבר כפליים למי שהוריו במצב סיעודי כעת.

 

כאשר קשישים הופכים לסיעודיים ותלויים בזולת, נזקקים לעזרה צמודה בשגרת יומם- באכילה, שתיה, רחצה ואף קבלת תרופות. או במצב של חולי אלצהיימר הזקוקים להשגחה הדוקה אף יותר ונדרשים לשהות במחלקה מוגנת, בני המשפחה שמטבע הדברים עסוקים בשגרת יומם, עבודתם וגידול משפחתם שלהם- מתקשים להתמודד לבדם ופונים לבתי האבות הסיעודיים כמענה אשר יספק להוריהם את כל הדרוש.

 

כאשר הורה או בן משפחה נדרש לשהייה בבית אבות סיעודי ואנו רוצים לוודא שהוא מקבל את הטיפול הטוב ביותר, חשוב לזכור מספר כללים:

  1. לפני כניסה לבית סיעודי- בקרו במספר מקומות, יש להתרשם מהצוות במקום, מרמת הניקיון וההיגיינה, מפעילויות המוצעות בשעות הפנאי, מהיחס של הצוות המנהל, הרופאים, האחיות והצוות הפרא רפואי.
  2. יש לברר עם דיירי הבית ואף עם בן משפחה של מטופל מהמקום, על רמת שביעות רצונם הכללי ועד כמה מתייחסים להערות והארות של הדייר ומשפחתו.
  3. יש לוודא שבית האבות פועל ברישיון משרד הבריאות. משרד הבריאות עורך בכלל בתי האבות בארץ בקרה שנתית, את הדו"ח השנתי ניתן לראות באתר משרד הבריאות ולבדוק מה הציון שניתן לבית האבות בכל פרמטר.
  4. כאשר בחרתם בית אבות ובן המשפחה התקבל- בקרו אותו לעיתים קרובות. בתחילת התהליך הדבר חשוב על מנת להקל על ההסתגלות במקום. ובהמשך, כל ביקור והתעניינות מצד בני המשפחה יתרמו להורה ומצב רוחו. בביקורכם יש לעקוב אחר מצב בריאותו הכללי, והיחס הניתן לו.
  5. חשוב לזכור! - משרד הבריאות אוסר על קשירה של ידיהם או רגליהם של הקשישים או כל הגבלה פיזית של המטופלים ללא ועדה שהתכנסה ובחנה את המקרה, וגם אז- לזמן מוגבל.
  6. אל תהססו לשאול שאלות את הצוות, וודאו שאתם מקבלים תשובות מספקות. בנוסף, כאשר יש ביקורת או הערה- גשו למנהל ובדקו בהקדם האם טופלה פנייתכם ונענתה.
  7. כאשר אתם חשים שלהורה לא טוב או שאתם לא מרוצים מהיחס, מהטיפול או מהצוות, ולאחר שניסיתם לפתור אותם במקום ולא נעניתם- תמיד ניתן להעביר את ההורה למקום טוב יותר.

חשוב לזכור - בבית האבות יש תחלופת עובדים במשמרות סביב השעון. בשונה מטיפול בבית ע"י מטפל או בן משפחה- כאן ניתן לרענן את הצוות המטפל על מנת שיתרענן וייתן את היחס המתאים.

 

בבית אבות 'בית הדקל'- אנו מתחייבים על הטיפול המסור והטוב ביותר. בית דקל הינו בית סיעודי בפיקוח משרד הבריאות. צוות המטפלים נבחר בקפידה, עובר ריענון והדרכות מעת לעת. בבית הדקל מותקנות מצלמות והצוות הניהולי עורך בקרות וביקורות ללא הודעות מראש.

 

לאחרונה הגביר משרד הבריאות את ביקורות הפתע בכלל בתי האבות. בבקרת פתע שערך משרד הבריאות ב'בית הדקל' בתאריך 19/02/17 בחצות - נמצא כי בית הדקל מתנהל במקצועיות ועומד בכל התנאים הנדרשים. גם בבקרה נוספת שנערכה ב16/05/17 בבוקר- נבדקו כלל המחלקות במוסדנו ואופן הטיפול בקשישים השוהים בבית הדקל ונציגי משרד הבריאות יצאו שבעי רצון והביעו את הערכתם לאופן תיפקוד בית האבות.

 

לסיכום - היו מעורבים בחייהם של ההורים גם מרחוק. זוהי ההזדמנות שלהם- להוקיר להם ולדאוג שיעבירו את שנות הזהב בטוב ובסביבה נעימה.

 

בית הורים בית הדקל פתח תקווה

לתיאום ביקור וקבלת פרטים נוספים